Argentínčania sa lúči s Maradonom, pochovaný bude už dnes

Kuko

Argentínčania sa dnes rozlúčili s legendárnym futbalistom Diegom Maradonom, ktorý v stredu v 60 rokoch zomrel na infarkt. Uzavretá rakva s telom majstra sveta a národného hrdinu bola vystavená v prezidentskom paláci v Buenos Aires, kam sa mu od skorého rána prišli pokloniť desaťtisíce ľudí. Pohreb sa na želanie rodiny uskutoční už dnes večer.

Verejné rozlúčka malo pôvodne skončiť v 16:00 miestneho času (20:00 SEČ), argentínska vláda sa ho ale rozhodla predĺžiť potom, čo s blížiacim sa uzatvorením začali vznikať potýčky medzi fanúšikmi v niekoľkostometrové fronte a políciou. Vzdať hold futbalistovi nakoniec obdivovatelia mohli o tri hodiny dlhšie, teda do 23:00 SEČ.

Krátko pred týmto termínom bol prezidentský palác pre fanúšikov definitívne uzavretý, čo sa znovu neobišlo bez výtržností. Polícia na zvládnutie vyhrotenej situácie použila slzný plyn, podľa médií došlo aj na streľbu gumovými projektilmi.

Na cintorín potom procesia zamierilo cestou okolo čakajúcich fanúšikov, aby sa mohli rozlúčiť aj tí, na ktoré sa nedostala rad. Kolónu, ktorú sprevádzala polícia, nasledovalo po miestnej diaľnici i množstvo ďalších trúbiacich automobilov a motocyklov. Areál cintorína potom policajti uzavreli.

Rakva s Maradonovými pozostatkami bola do budovy zvanej Casa Rosada prevezená v sanitke s ochrankou v stredu v noci. V tom čase už na ňu pred palácom čakali stovky ľudí, a než sa brány o 6:00 miestneho času otvorili pre verejnosť, rozšíril sa dav na niekoľko desiatok tisíc.

Ľudia následne začali po bezpečnostnej kontrole prúdiť dovnútra, aby sa poklonili slávnemu futbalistovi, ležiacemu v uzavretej rakve zahalené do argentínskej vlajky. Proti prvej vlne náporu fanúšikov polícia podľa agentúry AP zasiahla slzným plynom. Niektorí z ľudí sa s Maradonom lúčili plačom, iní sa slovami vďaky či futbalovým skandovaním. Mnohí z nich tiež hodili k rakve cez bezpečnostné zábranu reprezentačný dres s Maradonovým číslom 10.

Úrady očakávali, že poslednú poctu príde dať jednej z najslávnejších postáv argentínskej histórie až milión ľudí. Prezident Alberto Fernández bezprostredne po Maradonove úmrtí vyhlásil trojdňový štátny smútok a uviedol, že bývalý futbalista bude mať štátny pohreb.

Rodina zosnulej legendy chcela obrad vykonať už dnes večer. Maradonova rakva bude uložená na cintoríne Jardín de Paz (Záhrada izby) na predmestí Buenos Aires, kde sú pochovaní aj jeho rodičia. Podľa informácií pohrebné služby bolo uloženie ostatkov pôvodne naplánované na 18:00 miestneho času, počítalo sa ale aj s variantom, že bude obrad odložený napríklad až na piatkové ráno.

Už pred stredajšie polnocou dorazili do prezidentského paláca Maradonova bývalá manželka Claudia Villafaňeová a ich dve dcéry Dalma a Gianinna. Neskôr prišla aj ďalšia bývalá manželka Verónica Ojedaová so synom Dieguito Fernandom. Dostavila sa aj jeho dcéra Unibet, ktorú Maradona uznal za vlastné len pred niekoľkými rokmi.

Po nich sa s geniálnym hráčom, ale kontroverzný osobnosťou plnú škandálov prišli rozlúčiť šéf Argentínskej futbalovej asociácie Claudio Tapia a súčasní aj bývalí argentínski futbalisti, medzi nimi Maradonovi spoluhráčmi z víťazného majstrovstiev sveta v Mexiku 1986.

Next Post

Almería - FC Sevilla: Zápas bez remízy: FC Sevilla

Almería stále nemá na svojom konte ani jedno víťazstvo a z 38 kôl LaLigy uťala už 27. Domáci získali z rovnakého počtu remíz iba deväť bodov (0-9-18) pri celkovom skóre 25:55, čo z nich zároveň robí tím s najväčším počtom inkasovaných gólov. Odstup na prvú nesestupovú pozíciu narástol už na […]